Antrojo pasaulinio karo pabaiga Rytų Prūsijoje
Tebevykstant Antrajam pasauliniam karui, 1943 m. lapkričio 28–gruodžio 1 d. Teherane (Iranas) įvyko antihitlerinės koalicijos šalių – Sovietų Sąjungos (SSRS), Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų – vadovų konferencija. Joje dalyvavo šių šalių lyderiai Josifas Stalinas, Vinstonas Čerčilis ir Franklinas Ruzveltas, šalių diplomatijos ir karinių štabų vadovai. Per konferenciją J. Stalinas pasiūlė Rytų Prūsijos padalijimo principą: Klaipėda (vok. Memel) ir Karaliaučius (vok. Königsberg) atitenka SSRS, pietinė krašto dalis – Lenkijai. Praktiškai šis principas buvo įgyvendintas pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Tačiau tik oficialiuose dokumentuose šis padalijimas atrodė kaip paprastas formalumas. Padalijimo kelias paženklintas šimtų tūkstančių civilių gyventojų žūtimis.
1944 m. spalio 16 d. Raudonosios armijos 3-iojo Baltarusijos fronto kariuomenė įsiveržė į Rytų Prūsiją. Pergalingą žygį lydėjo šimtatūkstantiniais tiražais spausdinami ir platinami sovietų propagandininko, rašytojo Iljos Erenburgo, kuris tuomet tarnavo 3-iojo Baltarusijos fronto kariuomenės štabe, raginimai: „Nėra nieko, kas vokiečiuos būtų be kaltės – nei tarp gyvųjų, nei tarp mirusiųjų. Raudonarmiečiai, šventai vykdykite draugo Stalino nurodymą ir sumindžiokite fašistinį žvėrį jo urve. Sulaužykite germaniškųjų moterų rasinį pasididžiavimą. Pasiimkite jas sau, kaip savo teisėtą grobį. Žudykite, narsieji raudonarmiečiai!“ Tokie atsišaukimai dar labiau kurstė žvėriškus sovietų karių instinktus. Sovietinėje propagandoje Karaliaučius (vok. Königsberg) ir visa Rytų Prūsija buvo vaizduojama kaip vokiečių militarizmo tvirtovė, kurią reikia sunaikinti, taip atkeršijant priešui už jo padarytus nusikaltimus.
Į kraštą įsiveržę sovietų kareiviai prievartavo moteris ir mergaites, šaudė ir tankais traiškė besitraukiančius ir pasilikusius civilius gyventojus, plėšė ir degino namus. 1944 m. spalio 21 d. raudonarmiečiai Nemerkiemyje (vok. Nemmersdorf), į pietus nuo Gumbinės (vok. Gumbinnen), surengė beginklių civilių gyventojų skerdynes. Buvo išprievartautos ir sadistiškai nužudytos 72 moterys.